GiB(E)onki w Niemczech - dotacja DAAD na wyjazd naukowy studentów

Studenci kierunku Genetyka i Biologia Eksperymentalna (GiBE) byli na 12-dniowym wyjeździe naukowym do Niemiec! Odwiedzili czołowe uniwersytety w dziedzinie biologii syntetycznej, odbyli warsztaty w prestiżowym wydawnictwie naukowym Springer Nature i przeżyli niezapomniane doświadczenia. Wszystko dzięki pierwszej w historii Wydziału dotacji o wartości 8800 euro, otrzymanej od fundacji DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst).
Pomysł zainicjowała studentka GiBE - Kasia Żamojda, która razem z Panią dr hab. prof. UG Moniką Glinkowską zorganizowała wyjazd dla 15 studentów tego kierunku.

Studenci relacjonują:

“Odwiedziliśmy aż 5 miast - Berlin, Frankfurt, Darmstadt, Heidelberg i Mainz. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt i Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Mainz, które mieliśmy okazję poznać, to wiodące instytucje badawcze w dziedzinie biologii syntetycznej, z którą wielu z nas wiąże przyszłość.

W trakcie naszego pobytu mieliśmy okazję poznać naukowców z całego świata, co pozwoliło nam nawiązać bardzo cenne kontakty. Ważnym aspektem było wzmocnienie współpracymiędzynarodowej z prof. Torstenem Waldminghausem z TU w Darmstadt, który w październiku prowadził zajęcia na Wydziale Biologii w ramach programu “Profesorowie wizytujący UG”. Warto zaznaczyć, że prof. Waldminghaus jest też promotorem międzynarodowego doktoratu mgr Michała Mozolewskiego (absolwenta GiBE), realizowanego dzięki stypendium DAAD “Research Grants - Bi-nationally Supervised Doctoral Degrees/Cotutelle”.

W Darmstadt zostaliśmy oprowadzeni po laboratoriach i zaznajomieni z tematami obecnie przeprowadzanych badań. Podczas warsztatów komputerowych nauczyliśmy się obsługi programów bioinformatycznych: Geneious i SnapGene, dzięki którym będziemy mogli symulować wyniki naszych eksperymentów laboratoryjnych.

Ponadto zorganizowaliśmy panel dyskusyjny nie tylko dla nas, ale także dla lokalnych studentów. Dało to nam unikatową szansę rozmowy z doświadczonymi specjalistami w dziedzinie przemysłu i badań biotechnologicznych. Poznaliśmy tajniki budowania swojej kariery i dostaliśmy cenne wskazówki w nawigowaniu światem nauki.

Jednym z najbardziej imponujących miejsc, jakie odwiedziliśmy, był Instytut Biodruku 3D, gdzie prowadzone są badania nad drukowaniem żywych tkanek, a nawet podejmuje się próby wydrukowania mięsnego steka.

Na Uniwersytecie JG w Mainz poza nowoczesnymi maszynami laboratoryjnymi zobaczyliśmy m. in. niesamowitą kolekcję 20 000 gatunków grzybów! Na dodatek
przyjechaliśmy tam akurat w Dzień Świętego Marcina - hucznie obchodzony w Niemczech w związku z rozpoczęciem karnawału.

Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie. W każdym z odwiedzonych przez nas miast zobaczyliśmy wiele znanych, ale też niszowych zabytków. To była niepowtarzalna okazja do zapoznania się z kulturą naszych zachodnich sąsiadów oraz poszerzenia horyzontów.
Oczywiście była też integracja z lokalnymi studentami, których bardzo ciepło wspominamy.

Fantastycznym zwieńczeniem wycieczki były warsztaty w renomowanym wydawnictwie naukowym Springer Nature. Dzięki nim poznaliśmy zza kulis pracę redaktorów czasopism takich jak Nature Genetics i Nature Communications. Dowiedzieliśmy się też od ekspertów jak napisać dobrą pracę naukową oraz jak wygląda proces publikacji od strony redakcji.”

W styczniu odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące pozyskiwania dotacji DAAD na studenckie wyjazdy do Niemiec - więcej szczegółów pojawi się na plakatach.

Zachęcamy do wypatrywania!
 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 16. Grudzień 2024 - 08:23; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 16. Grudzień 2024 - 08:41; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz